Jsou psi pověrčiví?

Máme Bettynku, fenku pudla barvy aprikot. Krasavici inteligentní, rozmazleného miláčka rodiny. Panovačnou a hyperaktivní. Měla být trpasličí, ale přerostla do střední velikosti – pejskaři se shodují, že jsme jí buď dávali moc tvarohu nebo nás prodávající ošidili (papíry nebyly). Reklamovat ji nebudeme. – Nic z toho nesouvisí s otázkou v nadpise, jen na dokreslení. Teprve v jedenáctém roce našeho společného soužití jsme si všimli zajímavé věci: Bettyna nikdy nešlápne na kanál. U kanálů mřížkovaných není divu, tam jí hrozí zlomená hnátka, ale nestoupá ani na kanály s jakýmkoli jiným pokrytím, na kanály nenápadné a bezpečné. Jsou lidé, kteří také nestoupají na kanál. Částečně je to pověra, částečně je to prozíravost, přičemž kořenem pověry je bezpochyby tatáž prozíravost – pod kanálem je díra, kryt se zhoupne nebo zlomí atd. Málokomu se to stalo, ale každý si to dovede představit. Ale co pes? Dovede si to představit nebo je pověrčivý? Po našem objevu následovalo několik vědeckých pokusů. Bettynka nešlápla na kanál ani v situaci, kdy jsem ji dva vedli nakrátko mezi sebou a nebylo pro ni jiné cesty než přejít přes kanál – Bettynka ho zkrátka přeskočila. Kanálům se vyhýbá důsledně a nekompromisně, bleskově situaci vyhodnotí, kanál rozpozná a vhodným způsobem se mu vyhne, i když vypadá jako si bezstarostně užívající vycházky nebo výběhu.

Nejzajímavější situace nastala, když jsme v novém domku poprvé prováděli odečet vodoměru. Vodoměr je umístěn ve vodoměrné šachtě, šachta v předsíni, překryta nenápadným poklopem s dlaždičkami stejnými jako okolí. S úžasem Bettyna hleděla do černé díry dva metry hluboké, o které – ve vlastním domě! – nevěděla. Poklop jsem přiklopili zpět, ale Bettyna nezapomněla. Celé odpoledne a večer poklop obcházela obloučkem,  a to obloučkem jen malinkým, jaký dovoluje malinká předsíň, takže šlo o výkon skoro provazochodecký po tenkém proužku pevné země mezi poklopem a zdí. Byli jsme zvědaví, jestli je to něco, co už bude provádět celý život. – Ne, ráno už o poklopu nevěděla nebo nechtěla vědět.

Takže zatím ještě nevím. Asi to není pověrčivost, ale jak to může být prozíravost, když nemá rozum? Má to v genech? A proč? Spadlo tolik jejích předků do kanálu nebo do větvemi maskovaných pastí lovců? Otázek je jako vždy více než odpovědí…