Gong uvnitř hory

Rozhovor s průvodcem gongových lázní Mae Sara vznikl u příležitosti Chill Out večera pořádaného Art Barem Druhý pád v Brně, v listopadu 2017.

Ahoj, můžeš nám říct ve stručnosti něco o sobě? Kdo jsi, odkud jsi, čím se zabýváš atd.?

Mae Sara: Ahoj, na planetě Zemi jsem se v současném lidském těle narodil v porodnici v Litoměřicích. To je sopečná krajina s řekou. Nejbližší sopka od porodnice se jmenuje Radobýl a uvnitř ní je třípatrový nacistický komplex, do kterého němci za 2. světové války vodili vězně z nedalekého Terezína, aby tam pracovali na výrobě vojenské techniky. Já jsem tam v dětství potajmu lozil s kamarády a zabýval se různými představami spojenými s objevováním utajených míst. A to dělám v podstatě dodnes. Zajímají mě věci, které neznám, ale tuším, že existují. Vstupuji do nich a poznávám je.

Akademická zahrada, Lednice, 2015

A co je vlastně ta koupel ve zvucích gongu?

Mae Sara: Koupel ve zvucích gongu je z mé perspektivy cesta mocným vibračním proudem, který otevírá skryté prostory podvědomí, ve kterých se pak lze více vědomě pohybovat a poznávat je. Každý člověk na tuto zkušenost reaguje jinak. Je ale moc zajímavé, jak svůj zážitek popsala jedna účastnice poslední gongové koupele před pár dny. Zvuk ji zavedl dovnitř hory, ve které procházela jakousi zvláštní továrnou připomínající romány Julia Verna. Po určité chvíli narazila na čerstvou štolu, kterou razil ohromný krtek – cítila a slyšela dunění ohromných krtčích rypadel… Nádherný příběh, který se pak rozvíjel ještě mnohem dál.

Řada lidí popisuje své zážitky z „gongové koupele“ jako průlet vesmírem. Já sám se během hraní soustředím na své krystalizované vědomí spolu s vědomím celého prostoru, který je utvářen kromě fyzických stěn i vědomím všech přítomných lidí. Každá koupel je tedy pro mě novým prožitkem a nechávám se do velké míry vést kolektivním vědomím. Důležité je zmínit, že v případě gongové lázně nejde o hudební zážitek, nehraju žádnou předem zkomponovanou skladbu. Vytvářím zhuštěný vibrační prostor, který nelze v celé jeho šíři zachytit lidským sluchovým ústrojím. O to více je možné cítit, jak skrze celé tělo prochází proud vibrací a rezonuje s vnitřními orgány. Pokud se člověk dovede na čas odpoutat od konstrukcí své mysli a zároveň uvolní své fyzické tělo, může zažít něco, co se dá nazvat vibrační koupelí. Někteří lidé popisují kromě euforických zážitků i dočasně se objevující bolesti nebo tlaky v místech starších zranění, nebo jiných fyzických problémů. Vibrační vlny na tyto bloky při průchodu tělem narážejí a mohou pomoci k jejich uvolnění a harmonizaci. Někteří lidé se mohou při koupeli setkat i se svým vlastním strachem, v určitých momentech intenzita zvuku nabývá ohromujících rozměrů. To vše je ale právě TO úžasné, co mě na koupelích tak přitahuje – možnost poznávat se do větší hloubky, nechat odplavit staré věci, posunout se. Je to cesta, na jejímž konci se člověk ocitá v jiném paralelním vesmíru, než ve kterém na gongovou koupel přišel.

Slavnost slunovratu v Klucanině u Tišnova, 2017, Mae Sara & Lučka Dufek

Jak jsi se dostal k hraní na tento typ gongu a co tě na tom baví?

Mae Sara: Jak jsem se dostal ke gongu je pro mě podobná záhada, jako proč jsem se začal učit japonsky. Netuším. Nechávám se vést něčím, co se nazývá „The highest excitement“, čili jakýmsi vnitřním nadšením, které nemá žádný zjevný racionální důvod.

Máš představu, kolik je takových gongů v České republice?

Mae Sara: Nejbližší podobný gong, o kterém vím, se nachází v jedné vesničce nedaleko od Tišnova. Hraje na něj jedna kouzelná žena jménem Lučka. Máme spolu krásný společný zážitek z letošního léta, kdy jsme hráli spolu na malé lesní slavnosti slunovratu v přírodě na tišnovsku. Gong Lučky je ze stejné rodiny tzv. „planetárních gongů“, které jsou laděné podle fyzikálních měření vibrací konkrétních planet naší sluneční soustavy. Osobně další lidi s gongy neznám, ale vím o několika muzikoterapeutech a nadšencích, kteří se podobnými nástroji obklopují ve velkém. Přímo v Brně na Janáčkově akademii mají také řadu různých gongů a zvonů, které se ale většinou využívají jako součásti hudebních sestav. Gongů je mnoho, ale liší se svým využitím a především zpracováním, slitinou kovů, což zásadně určuje jejich zvukové vlastnosti a spektrum vibrací.

Můžeš nám nastínit, co plánuješ v nejbližší době?

Mae Sara: Chci přežít zimu a pokročit v japonštině, v hlavě se mi objevují obrysy nové ilustrované knížky, které možná příští rok pomohu na svět. V souvislosti s gongem bych se rád opět setkal s Lučkou, třeba u příležitosti zimního slunovratu, a vytvořil společný vibrační prostor. Ale žádný závazný plán neexistuje.

 

https://www.facebook.com/koupelvgongu/
http://gongbath.maesara.cz/

Příbuzné články

  • Jako děti jsme ve volném čase lítali po venku. Spolužáci ze školky a později školy, děti od sousedů, jejich spolužáci. Platilo jediné pravidlo, přijít domů před setměním. Omlouvám se za historický úvod, dneska je život malých dětí jinde. A život vůbec. Když jsme přestali být malé děti, tak ti, co se nemohli obejít bez…